فیلتر پرس قاب و صفحه

فیلتر پرس “قاب و صفحه”

فیلتر پرس “قاب و صفحه”

فیلترپرس قاب و صفحه، بنیادی ترین نوع صفحه فیلترپرس می باشد که گاهاً ممکن است به عنوان “صفحه ممبران” نیز شناخته شود. این نوع فیلترپرس از قاب و صفحه های متناوب با تکیه گاه های جفتی ریلی مانند، تشکیل شده است که پارچه های فیلترپرس نیز بین هر جفت قاب و صفحه قرار گرفته است.

صفحات فیلترپرس از پارچه فیلتر تحت فشار که دارای شکاف های باریکی هستند پشتیبانی می کنند تا فیلتر از طریق پارچه به داخل صفحه جریان یافته و در نهایت از سیستم خارج گردد. قاب ها محفظه ای بین پارچه و صفحاتی که مخلوط در آن پمپ می شود و کیک فیلتر تجمع می یابد فراهم می کنند. صفحه فشار دهنده با نیروی کافی فشرده می شود تا بین قاب و صفحه مهر و موم شده و با مخلوط مایع فراهم شود. در برخی موارد، پارچه توسط اورینگ آب بندی می شود تا مایع از درز و شیارهای آن خارج نگردد.

هنگامی که دوغاب از لابلای پارچه ها پمپ می شود، کیک تجمع یافته و ضخیم تر می شود. در این زمان مقاومت فیلتر افزایش یافته و تا زمانی که دیفرانسیل فشار به حدی برسد که صفحات به اندازه کافی پر شده و گرفته شود، روند متوقف می گردد. جهت برداشتن کیک فیلتر و تمیز کردن صفحات، دسته صفحات و قاب ها از هم جدا شده و کیک از پارچه جدا می شود، تا در یک سینی در زیر دستگاه جمع شود. شستشوی پارچه های فیلترپرس به کمک مایع شستشو انجام می گیرد، سپس صفحه فشار دهنده مجدداً برای شروع چرخه  بعدی فشرده می شود.

نمونه اولیه فیلترپرس قاب و صفحه توسط یک شرکت آلمانی به نام ALG Dehne ساخته شده که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی جهت استخراج قند از چغندر قند و نیشکر و همچنین خشک کردن دوغاب سنگ معدن استفاده شده است. نقطه ضعف بزرگ فیلترپرس قاب و صفحه، میزان زیاد نیروی انسانی جهت استفاده از دستگاه بوده است.

مزایای فیلترپرس قاب و صفحه

  • مناسب بودن جهت یک تصفیه مطلوب
  • متوسط بودن اندازه پارچه صفحه
  • طراحی خوب قاب و صفحه
  • اختیاری بودن نوع مواد صفحه فیلتر پرس
  • تخلیه دستی کیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *