پارچه فیلتر پرس

پارچه فیلتر پرس

این مطلب در تاریخ ۱۴۰۲/۰۷/۳۰ بروزرسانی شده است.

پارچه‌های فیلتر پرس وظیفه جداسازی مواد جامد از یک سوسپانسیون را بر عهده دارند. این پارچه‌ها مواد جامد جدا کرده و مایع بدون مواد جامد را از خود عبور می‌دهند. در طول عملکرد، پارچه‌های فیلتر ویژگی‌های فرآیند را مد نظر داشته و مواد جامد را در لایه‌های خود نگه می‌دارند. این لایه از مواد جامد به مرور زمان افزایش می‌یابد و در نهایت کیک فیلتر را تشکیل می‌دهد.

یکی از پارامترهای کلیدی در ارزیابی عملکرد فیلتر، اندازه منافذ یا سوراخ‌های مش در پارچه فیلتر است. با گذشت زمان و به مرور استفاده بیشتر از این پارچه‌ها، مواد جامد بیشتری درون ساختار پارچه رسوب می‌کنند و منافذ را مسدود می‌کنند. این امر به تدریج باعث کاهش نفوذپذیری مایعات می‌شود.

انتخاب پارچه فیلتر پرس یکی از متغیرهای کلیدی و مهم در بهینه سازی هر نوع برنامه مرتبط با فیلتر مایعات می باشد. نکات مهمی که در انتخاب پارچه فیلتر پرس باید در نظر گرفت، شامل موادی چون مقاومت در برابر کشش، سهولت در تخلیه فیلتر کیک، مقاومت در برابر واکنش های شیمیایی و ساییدگی، خواص حرارتی، حفظ ذرات و موارد دیگر می باشد. به علت طولانی شدن زمان عملیات فیلتراسیون، پارچه‌های فیلتر بسیار کثیف می‌شوند و این امر باعث کاهش عمر مفید آنها و بهبود ناپایداری در فرآیند آزادسازی کیک می‌شود.

در ادامه این مطلب همراه باشید تا با انواع پارچه فیلتر پرس بر اساس مواد مورد استفاده، الگوی بافت و … آشنا شوید.

دانلود جدول پارچه های فیلتر پرس – PDF

فاکتورهای مهم در خرید پارچه فیلتر پرس

خرید پارچه فیلتر پرس، در ظاهر ساده به نظر می‌آید اما به منظور دستیابی به بهترین عملکرد و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری در دستگاه فیلترپرس و تعویض پارچه‌ها در مدت طولانی باید با مواد و الزامات شیمیایی مرتبط به خوبی آشنا باشید و بدانید کدام نوع پارچه برای نیازهای مشخص دستگاه مناسب است و همچنین توانایی داشته باشد تا پارچه‌های با کیفیت بالا را تهیه نماید. در اینجا چندین فاکتور مهم در انتخاب بهترین پارچه فیلترپرس در نظر گرفته شده است که هرکدام درعمر و ماندگاری پارچه تأثیر بسزایی دارد:

 • مواد به کار رفته در الیاف نخ
 • نوع رشته نخ
 • الگوی بافت
 • وزن پارچه
 • نفوذپذیری پارچه
 • ضمیمه پارچه
 • طراحی نوار پارچه
 • آب بندی لبه لاتکس

بنابراین، انتخاب پارچه فیلتر پرس به دقت و با در نظر گرفتن این عوامل، باید انجام شود تا به بهترین کارایی و عملکرد دستگاه‌های فیلتر پرس دست یابیم.

جهت آگاهی و مشاوره پارچه فیلترپرس با کارشناسان و متخصصان پلی آب صفا تماس حاصل فرمایید.

انواع پارچه فیلتر پرس

انتخاب نوع پارچه فیلتر پرس مناسب، به عوامل مختلفی مانند نوع فیلتراسیون مورد نیاز، شرایط عملیاتی فیلتراسیون، و مواد فیلتر شونده بستگی دارد. در نتیجه پارچه فیلترپرس را می‌توان براساس موارد زیر دسته بندی کرد:

 • انواع پارچه فیلتر پرس بر اساس مواد مورد استفاده
 • انواع پارچه فیلتر پرس بر اساس الگوی بافت
 • انواع پارچه‌های فیلتر پرس بر اساس نوع نخ

انواع پارچه فیلتر پرس بر اساس مواد مورد استفاده

انواع پارچه فیلتر پرس بر اساس مواد مورد استفاده به شرح زیر است:

پارچه فیلترپرس پلی پروپیلن

پارچه فیلتر پرس pp

پارچه های از جنس پلی پروپیلن برای محلول های اسیدی و بازی و حتی برای محلول های خنثی استفاده می شود. این نوع پارچه (صافی) تا دمای ۱۱۰ درجه سانتی گراد را به راحتی تحمل می نمایند و در طیف وسیعی از محلول ها و صنایع استفاده می شود دارای عمر مناسب بوده و درمقابل رطوبت و دما مقاوم است و نیز بعلت نداشتن پرز از شرایط بهداشتی مناسبی برخوردار می باشد. قابلیت شستشوی بهتری داشته و قابل بازیافت می باشد و کیک آن راحت تر جدا می شود. این نوع پارچه به علت درشتی تار و پود و سفت بودن آن دارای شرایط آب بندی مشکل تر می‌باشد و برای زمانی که محلول بسیار ارزشمند باشد توصیه نمی شود. این نوع پارچه در طیف وسیعی از تنوع تولید می شود.

پارچه فیلتر پرس پلی استر (PE)

پارچه فیلتر پرس پلی استر

پارچه های از جنس پلی استر هم بدلیل جنس پلیمری برای محلول‌های بازی، اسیدی و خنثی استفاده می شود. وضمن داشتن مزایای پارچه های پلی پروپیلن، به دلیل داشتن ضخامت بیشتر و جنس نرم شرایط آب بندی مناسب تری دارد و تحمل فشار آن نیز بالا است و در انواع تک لایه و دو لایه تولید می شود. نوع دو لایه آن تا ۲۰ اتمسفر فشار را تحمل می نماید. پارچه فیلتر پرس پلی استر در دمای بالا به خوبی مقاومت نشان می‌دهد و از مزایای ویژه ای نسبت به پارچه‌های فیلتر نمدی معمولی بهره‌مند است. این نوع پارچه فیلتر دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش است و عملکرد بسیار با کارایی بالایی دارد. به عبارت دیگر، این پارچه به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین پارچه‌های فیلتر در صنایع مواد فیلتر نمدی شناخته می‌شود.

پارچه فیلتر پرس پلی آمید

پارچه نایلونی فیلتر پرس (پلی آمید)

 

پارچه پلی آمید در پارچه فیلترپرس به دلیل مقاومت در برابر سایش و پارگی، خوردگی، دماهای بالا، و قابلیت شستشو و ضدعفونی، برای فیلتراسیون مواد مختلف در صنایع مختلف کاربرد دارد. همچنین از پارچه پلی آمیدی (نایلون) نیز برای محیط های متفاوت استفاده می شود و ساختار و آب بندی بهتر و نرم تری دارد. جهت گرفتن خواص متنوع و متفاوت از پارچه ها  در پاسخگویی به شرایط گوناگون صنعتی  از جنس پارچه کتان با ترکیبی از پلی استر و پ.پ (پلی پرو پیلن) با شرایط بافتی گوناگون استفاده می گردد.

جهت آگاهی و مشاوره انواع پارچه فیلتر پرس با کارشناسان و متخصصان پلی آب صفا تماس حاصل فرمایید.

پارچه فیلترپرس پنبه ای (کتان)

پارچه فیلترپرس پنبه ای

پارچه های پنبه ای برای دمای نسبتاً بالا و محلول های خنثی و تا حدودی بازی استفاده می شود. ولی بدلیل داشتن پرز در جاهایی که حساسیت بهداشتی بیشتر باشد مانند مصارف دارویی استفاده نمی شود این پارچه به تعداد تار و پود موجود در واحد سطح (اینچ مربع) و شرایط بافت می تواند در فشار های پایین و تا حدود ۵ اتمسفر استفاده شود لذا در مواقعیکه به دلایل مختلف مثلا گرانروی نیاز به فشار بالا می باشد این پارچه محدودیت کاربرد دارد. از ویژگی بارز این پارچه جذب مناسب محلول و آب بندی راحت در جریان فیلتراسیون می باشد.

 نکته: برای گرفتن خواص متنوع از پارچه ها جهت پاسخگویی به شرایط گوناگون صنعتی از پارچه با جنس ترکیبی از پنبه و  کتان و پلی استر و پلی پروپیلن و … با شرایط بافتی گوناگون استفاده می شود.

خواص پارچه‌های پرکاربرد فیلتر پرس

ویژگی الیاف پلی پروپیلن الیاف پلی استر الیاف پلی آمید الیاف پنبه
جنس مقاومت در برابر سایش و پارگی مقاومت در برابر خوردگی مقاومت در برابر دماهای بالا قابلیت شستشو و ضدعفونی
مقاومت در برابر سایش و پارگی بالا بالا بالا بالا
مقاومت در برابر خوردگی بالا بالا بالا متوسط
مقاومت در برابر دماهای بالا بالا بالا بالا متوسط
قابلیت شستشو و ضدعفونی بالا بالا بالا بالا
زیست تخریب پذیری پایین پایین پایین بالا
هزینه پایین متوسط بالا پایین
کاربردها آب، روغن، مواد شیمیایی مواد شیمیایی خورنده مواد شیمیایی و ساینده آب، مواد غذایی، فاضلاب

انواع پارچه فیلتر پرس بر اساس نوع نخ

پارچه فیلترپرس

به کار بردن طرح نخ های مختلف باعث تنوع و گوناگونی در ارائه پارچه های فیلتر پرس می شود. طرح های رایج نخ عبارت اند از:

 • چند رشته ای
 • تک رشته ای
 • در هم تنیده و متراکم

نخ چند رشته ای در پارچه فیلترپرس

نخ چند رشته ای در پارچه فیلترپرس از چندین رشته نخ تک رشته ای تشکیل شده است. این نوع نخ ها دارای استحکام کششی و پارگی کمتری نسبت به نخ های تک رشته ای هستند، اما نفوذپذیری بیشتری دارند. پارچه فیلترپرس چند رشته ای برای فیلتراسیون مواد با ذرات ریز مناسب است. این نوع پارچه برای فیلتراسیون موادی مانند آب آشامیدنی، داروسازی، و مواد غذایی استفاده می شود.

نخ تک رشته ای در پارچه فیلترپرس

نخ تک رشته ای در پارچه فیلترپرس از یک رشته نخ تشکیل شده است. این نوع نخ ها دارای استحکام کششی و پارگی بیشتری نسبت به نخ های چند رشته ای هستند، اما نفوذپذیری کمتری دارند. پارچه فیلترپرس تک رشته ای برای فیلتراسیون مواد با ذرات درشت مناسب است. این نوع پارچه برای فیلتراسیون موادی مانند مواد شیمیایی، مواد معدنی، و مواد غذایی استفاده می شود.

نخ در هم تنیده و متراکم در پارچه فیلترپرس

نخ در هم تنیده و متراکم در پارچه فیلترپرس از رشته‌های خرد شده تشکیل شده است. این نوع نخ‌ها دارای استحکام کششی کم و نفوذپذیری بالا هستند. پارچه فیلترپرس با نخ در هم تنیده و متراکم برای فیلتراسیون مواد با ذرات ریز مناسب است. این نوع پارچه همانند نخ چند رشته ای در پارچه فیلترپرس برای فیلتراسیون موادی مانند آب آشامیدنی، داروسازی، و مواد غذایی استفاده می‌شود.

جهت خرید پارچه فیلتر پرس با شرکت فیلترپرس پلی آب صفا به شماره ۰۹۱۲۱۰۲۴۵۵۵ تماس بگیرید.

انواع پارچه فیلتر پرس بر اساس الگوی بافت

الگوهای مختلف بافت همه چیز را تحت تأثیر قرار می دهد، از فاکتور تخلیه کیک گرفته تا مقاومت در برابر ساییدگی، مقاومت در برابر محیط های اسیدی و قلیایی، حفظ ذرات و مقاومت در برابر کشش. انواع پارچه فیلتر پرس بر اساس الگوی بافت عبارتند از:

 • بافت لنو
 • بافت سبد
 • بافت ساده
 • بافت ساتن
 • بافت آکسفورد

بافت لنو: این نوع بافت از ساده ترین انواع بافت ها است. در این نوع بافت، نخ های افقی و عمودی به صورت متناوب با یکدیگر بافته می شوند. پارچه فیلترپرس بافت لنو دارای استحکام کششی و پارگی بالا و نفوذپذیری کم است. این نوع پارچه برای فیلتراسیون مواد با ذرات درشت مناسب است.

بافت سبد: این نوع بافت شبیه به بافت لنو است، اما در این نوع بافت، نخ های افقی و عمودی به صورت یک در میان با یکدیگر بافته می شوند.

بافت ساده: این نوع بافت از دو نوع نخ تشکیل شده است که به صورت مستقیم با یکدیگر بافته می شوند. پارچه فیلترپرس بافت ساده دارای استحکام کششی و پارگی بالا و نفوذپذیری متوسط است. این نوع پارچه برای فیلتراسیون مواد با ذرات مختلف مناسب است.

بافت ساتن: این نوع بافت از دو نوع نخ تشکیل شده است که به صورت متناوب با یکدیگر بافته می شوند، اما در هر ردیف، نخ های افقی و عمودی از نظر تعداد با یکدیگر برابر نیستند. پارچه فیلترپرس بافت ساتن دارای استحکام کششی و پارگی متوسط و نفوذپذیری بالا است. این نوع پارچه برای فیلتراسیون مواد با ذرات ریز مناسب است.

بافت آکسفورد: این نوع بافت شبیه به بافت ساتن است، اما در این نوع بافت، در هر ردیف، نخ های افقی و عمودی از نظر تعداد با یکدیگر برابر نیستند. پارچه فیلترپرس بافت آکسفورد دارای استحکام کششی و پارگی متوسط و نفوذپذیری متوسط است. این نوع پارچه برای فیلتراسیون مواد با ذرات مختلف مناسب است.

انتخاب نوع پارچه فیلترپرس بر اساس الگوی بافت به عوامل مختلفی مانند نوع فیلتراسیون مورد نیاز، شرایط عملیاتی فیلتراسیون، و مواد فیلتر شونده بستگی دارد.

تمیز کردن پارچه فیلترپرس

تمیز کردن پارچه فیلترپرس یک فرآیند مهم برای حفظ عملکرد صحیح دستگاه فیلتر پرس است. تجمع مواد جامد بر روی پارچه فیلترپرس می تواند باعث کاهش نرخ فیلتراسیون، افزایش فشار، و حتی آسیب به پارچه شود. روش های مختلفی برای تمیز کردن پارچه فیلترپرس وجود دارد که به نوع پارچه، نوع مواد فیلتر شونده، و شرایط عملیاتی بستگی دارد.

در اینجا به برخی از نکات مهم برای تمیز کردن پارچه فیلترپرس اشاره می کنیم:

 • از مواد شوینده مناسب برای تمیز کردن پارچه فیلترپرس استفاده کنید. استفاده از مواد شوینده نامناسب می تواند به پارچه آسیب برساند.
 • پارچه فیلترپرس را بلافاصله پس از استفاده تمیز کنید. تجمع مواد جامد بر روی پارچه فیلترپرس می تواند باعث سخت تر شدن تمیز کردن آن شود.
 • پارچه فیلترپرس را به طور کامل خشک کنید. رطوبت باقی مانده در پارچه فیلترپرس می تواند باعث رشد میکروارگانیسم ها و خوردگی فلزات شود.

با رعایت نکات ذکر شده می توانید عمر مفید پارچه فیلترپرس را افزایش دهید و از عملکرد صحیح دستگاه فیلتر پرس اطمینان حاصل کنید.

جهت آگاهی از نحوه تمیزکردن پارچه فیلترپرس با کارشناسان و متخصصان پلی آب صفا تماس حاصل فرمایید.

ایجاد سازگاری با صفحه فیلتر پرس

شرکت پلی آب صفا صفحه های فیلتر پرس با کیفیت بالا را تقریبا برای تمامی انواع فیلتر پرس های نوار فوقانی و کناری و تمام صفحات فیلتر پرس ارائه می دهد از جمله:

 1. صفحه فیلتر پرس چمبر
 2. صفحه فیلتر پرس بدون واشر (NG)
 3. صفحه فیلتر پرس تغذیه مرکزی
 4. صفحه فیلتر پرس تغذیه گوشه ای
 5. صفحه فیلتر پرس غشایی
 6. صفحه فیلتر پرس “قاب و صفحه”

کاتالوگ پارچه فیلتر پرس

کاتالوگ پارچه

Filterpesscloth Safacompany

لیست پارچه های فیلتر پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *