پمپ پریستالتیک

پمپ پریستالتیک

پمپ پریستالتیک (Peristaltic Pupm)

پمپ پریستالتیک از سری پمپ تزریق در رده پمپ های جابجایی مثبت می باشد که می تواند سیال های گوناگونی را پمپاژ نماید. لوله انعطاف پذیر داخل محفظه دایره ای شکل پمپ قرار دارد. روتور پمپ که تعدادی کفشک، جاروبک و غلطک به محیط خارجی آن متصل است وظیفه متراکم کردن تیوب را بر عهده دراد. هنگامی که روتور می چرخد قسمتی از تیوب تحت فشار یا بسته شدن قرار می گیرد، که باعث می شود به سیال نیرویی وارد شده و داخل تیوب حرکت کند. علاوه بر این وقتی که تیوب باز می شود و به شکل اولیه اش باز می گردد، سیال به داخل پمپ جریان می یابد که این فرآیند پریستالتیک نام دارد و در بسیاری از سیستم های بیولوژیک استفاده می شود.

ورود آلودگی در این نوع پمپ ها اتفاق نمی افتد بنابراین پمپ پریستالیک اغلب جهت پمپاژ سیالات تمیز و استریل یا سیالات خورنده استفاده می گردد.

کاربرد پمپ پریستالتیک

این پمپ در پمپاژ فرآورده های خونی، سیالات شیمیایی خورنده، سیالات حاوی مواد جامد زیاد و همچنین جاهایی که بایستی سیال ایزوله گردد و به طور کلی در کارخانجات غذایی، صنایع شیمیایی، کارخانجات تولید دارو، رنگ، بتن و فوم بتن، صنایع آب و فاضلاب، کشاورزی، صنایع اتمی و نظامی کاربرد دارد.

لازم به ذکر است در انتخاب پمپ پریستالتیک ضروری است که سرعت چرخش روتور، دقت اندازه گیری، محدوده جریان، انواع هد و تیوب، تعداد کانال، پارامترهای قابل کنترل و نوع کنترل مورد مطالعه قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *